تومولوس یا تپه های باستانی چیست

felezyabforosh آثار و نشانه دفینه , , , , , , , , , , , , , , ,

تومولوس یا تپه های باستانی چیست

تومولوس
تومولوس

تپه های باستانی از نظر معماری کهن به سه گروه گورتپه ها (تومولوس )، شهرتپه ها سکونتگاه ) و دژتپه ها ( قلعه ) قرار می گیرند که در اصطلاح به آن تپه مصنوعی یا تپه دستساز می گویند.

تومولوس چیست؟

تومولوس یا گورتپه نوعی تپه باستانی مصنوعی می باشد که بر روی مقبره پادشاهان توسط معماران کهن با استفاده از لایه های مختلف خاک و سنگ ساخته شده است. توموس ها در اصل نوعی آیین تدفین می باشند که از نظر ارتفاع (9-36 متر)، مقام مفرد و مقدار اشیاء عتیقه درون آن با یکدیگر مختلف هستند. در ادامه مقاله ” تومولوس یا تپه های باستانی چیست ” مواردی مانند جهت ورودی، بایه های سازنده و شناسایی تومولوس از سایر تپه ها را بررسی خواهیم کرد و به صورت کامل به آن ها خواهیم پرداخت.

ورودی تومولوس

ورودی تومولوس
ورودی تومولوس

ورودی گورتپه ها و تومولوس بر اساس اعتقادات مذهبی مردم دوران باستان تعیین شده است، آن ها باورد داشتند که ورودی گورتپه باید در جهت طلوع آفتاب صبح بوده (جنوب شرقی) و نور که نماد پاکی است به جسم بتابد تا به تعالی برسد. نظریه دوم آن حقیقت را بیان می دارد که هر سمت از تومولوس دارای برآمدگی بیشتر از شنگ و خاک است آن جا درب دخول می باشد زیرا در طول تاریخ سازندگان همیشه بر نقشه، طراحی و پوشیده شدن کامل ورودی تاکید داشته اند، در ادامه این مطلب به نحوه شناسایی و چگونگی تشخیص تومولوس می پردازیم.

شناسایی تومولوس

شناسایی تومولوس
شناسایی تومولوس

شناسایی و تشخیص تومولوس از سایر تپه ها کار سختی نیست چون شاخص های بسیاری دال بر این موضوع هستند و با در نظر گرفتن ویژگی زیر می توان آن را یافت:

 1. معمولا چشمه، نهر و رودخانه از کنار آن عبور می کند که این قضیه به قوانین تدفینی و در دسترس بودن آب جهت ساخت تومولوس بر می گردد.
 2. معمولا در سطح بلند، مشرف به دره و دشت است، این بحث نشان از احترام فرد متوفی بوده و از طرفی برای جلوگیری از غارت تومولوس توسط افراد غریبه می باشد.
 3. عبادتگاه های تخریب شده ای مانند صومعه، کلیسا، و کنیسه در نزدیکی آن است که اشاره به قدمت تومولوس ، ارزش مقبره و اهمیت مذاهب در دوران باستان را دارد.
 4. سفال های منقوش، خاکستر، کاشی های رنگی و انواع آجرهای شکسته کنار و بر روی تومولوس قرار گرفته اند که نشان از قدمت مقبره می باشد.
 5. سنگ های غریب، تراش خورده و درختان کهن سال مانند عرعر کنار آن هستند تا به کنون همواره نمادی از قبور بوده اند و در قبرستان ها به کار رفته اند. در ادامه مقاله ی تومولوس تپه باستانی به ساختار و لایه های سازنده تومولوس می پردازیم.

ساختار تومولوس

ساختار تومولوس
ساختار تومولوس

گورتپه یا تومولوس ساختاری پیچیده و منظمی دارد که طبق قواعد خاصی توسط معماران دوره های مختلف باستان شناسی ساخته شده است. در حالت کلی می توان گفت که ساختار لایه های تومولوس از خارج به داخل عبارت است از:

 1. لایه ای از گرد و خاک که شامل رسوبات بوده و سطح تومولوس را کاملا پوشانده است که در این لایه گیاهان و موجودات زنده قرار دارند.
 2. لایه ای از خاک های رنگی (گچ) که از ایالت های مختلف تحت سلطه پادشاه به عنوان هدیه و پیشکشبه این مکان آورده شده اند.
 3. لایه ای مخلوط از خاک و سنگ که در واقع از همان منطقه و محدوده اطراف به دست آمده و بیشترین قسمت از ساختار تومولوس را شامل خواهد شد.
 4. لایه ای سنگی مه محافظ اصلی مقبره بوده و مقبره را از ورود و نفوذ آب به طور کلی محافظت می کند.
 5. لایه ای از جنس خاک رس و خشت خام که سخت ترین بخش تومولوس بوده و مقبره را از ورود و نفوذ آب به طور کلی محافظت می کند.
 6. آخرین لایه که همان دیواره های اتاقک اصلی می باشد توسط ملات، سنگ نمک و ترکیبات خاکستری و رنگ بسته شده استو مقبره پادشاهی در داخل اتقک قرار گرفته و احتمالا با روش های خاص در تابوت مومیایی شده است. در ادامه این مقاله، نمای داخلی تومولوس را بررسی می نماییم.

اتاقک تومولوس

اتاقک تومولوس
اتاقک تومولوس

درون محفظه سنگی اتاقکی وجود دارد که مقبره در داخل آن جای داده شده است در این اتاقک جسد پادشاه، لوازم جنگی، گنج و دفینه موجود می باشد. کتیبه هایی که با خط میخی آنجا پیدا می شود همراه با نوشته های روی دیوار قدمت تومولوس را مشخص می کنند. نوعی ماده خاص که از ترشح گیاهان کوهی و … به دست آمده است بر روی دیوارها پاشیده شده و باعث می شود آب در آن نفوذ نکند. به موجب آنکه آب و هوا نمی توانند در این اتاقک نفوذ کنند یک فضای بسته و آلوده به گازهای دفینه به وجود آمده است لذا بسیار خطرناک است و ابتدا باید گاز تخلیه شود و سپس وارد شد.

دژتپه

دژتپه
دژتپه

دژتپه نوعی قلعه باستانی می باشد که بر روی پشته ای از خاک و سنگ ایجاد شده است و به لحاظ است استراتژی، معماری و طراحی کهن از بهترین نوع قلعه ها در برابر هجوم بیگانگان هستند. این نمونه دژها بر روی تپه های دست ساز یا طبیعی ساخته شده اند و در واقع داخل تپه بجز خاک چیزی وجود فقط در برخی موارد چاهی جهت نگهداری مسکوکات، وسایل نظامی و غلات در داخل تپه حفر و پلمپ شده است. همچنین به مرور زمان هنگامی که قلعه تخریب شد ارتفاع تپه بیشتر و بیشتر می شود و قلعه به صورت کامل زیر خاک می رود.

شهرتپه

شهرتپه
شهرتپه

شهرتپه نوعی شهر مسکونی باستانی می باشد که بر روی تپه ای لحاظ شده است و دوره های مختلف باستان شناسی بر روی آن زندگی کرده اند. باید توجه داشت که به تدریج شهر در داخل تپه گم شده و بعد از کاوش تپه مجددا پدیدار می شود. عبادتگاه، کاخ و … در این نوع تپه ها به وضوح دیده می شود. وجود قبرستان در اطراف شهرتپه تقریبا حتمی است و جهت جنوب شرقی است. باید توجه داشت که اکثر ابزارهای تاریخی موجود در موزه ها از همین نوع تپه کشف و ضبط گردیده اند.

تپه باستانی تومولوس حفاظت شده

تومولوس و تپه های باستانی طبق کنواسیون جهانی یونسکو، جزو میراث باستانی حفاظت شده به شمار می روند. دولت های عضو این قرارداد موظف هستند که انواع تپه ها را از دستبرد دیگران نگهداری کرده و افراد خاطی را متحمل جریمه های جبران ناپذیری گردانند. تمام گورتپه ها ( تومولوس ) خاورمیانه توسط ماهواره و میراث فرهنگی به ثبت رسیده اند و اکثرا نیز دارای سنسورهای امنیتی و رادارگیر می باشند. در نتیجه تپه هایی که ظاهرا در دسترس عموم هستند می توان آن ها تومولوس بدون دفینه وگنج نامید.

آثار نشانه های دفینه مشابه

فروش فلزیاب

تعمیر فلزیاب | اجاره فلزیاب | ارتقاء فلزیاب | خرید فلزیاب سمنان

 در نمایندگی فلزیاب کرمانشاه ، فلزیاب برازجان و فلزیاب اصفهان موجود می باشد.

جهت خرید فلزیاب دست دوم و  از نمایندگی فلزیاب شیراز ، فلزیاب خوزستان یا فلزیاب اصفهان با شماره ۰۹۱۲۰۸۱۴۰۴۲ تماس بگیرید.

جهت خرید فلزیاب کارکرده در شیراز با شماره 09120814042 تماس بگیرید.

فروش فلزیاب

خدمات پس از فروش فلزیاب و طلایاب

خرید فلزیاب و طلایاب در نمایندگی فلزیاب شیراز و نمایندگی فلزیاب تهران امکان پذیر می باشد

برای تهیه محصولات فلزیاب شیراز و فلزیاب تهران میتوانید با یکی از راههای ارتباطی زیر تماس بگیرید

تمامی محصولات این شرکت دارای گارانتی پشتیبانی و خدمات پس از فروش ۱۰ ساله می باشد.

خدمات پس از فروش شرکت IKPV از قبیل پاسخ گویی تلفنی و حضوری
به مشتریان برای رفع اشکال در کار کردن اپراتور با دستگاه یا مشاوره در زمینه های دیگر

ارسال فلزیاب و طلایاب به تمامی نقاط کشور

پس از انتخاب محصول مورد نظر ما در سریع ترین زمان ممکن سفارش شما را در هر کجای ایران باشید به شما خواهیم رساند.
۱۸ سال است که با این آدرس درج شده در لیست قیمت خدمت گذار شما هستیم

لیست قیمت فلزیاب و طلایاب و گنج یاب

جهت سفارش فلزیاب و گنج یاب و مشاوره محصول با شماره

۰۹۱۲۰۸۱۴۰۴۲ تماس حاصل فرمایید.

شمار ه تماس

۰۹۱۲۰۸۱۴۰۴۲
آدرس صفحه ما در اینستاگرام : http://www.instagram.com/felezyab777
آدرس سایت شرکت : http://ikpv133.ir/
تماس با ادمین در تلگرام : http://t.me/Felezyabforosh
آدرس کانال تلگرام فلزیاب ۷۷۷ : http://t.me/Felezyab777

آدرس کانال فروش محصولات ماین لب: http://t.me/GPX_5000

شاید دوست داشته باشید:

نماد مارمولک در دفینه یابی و گنج یابی

نماد مارمولک در دفینه یابی و گنج یابی [alert style=”warning”] آدرس فروشگاه فلزیاب شیراز: شیراز – پل معالی آباد – دینکان – جنب کوچه ۲۱ شهید دینکانی       شماره تماس : ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۳۰ [/alert] مارمولک یا سوسمار یا به دری چلپاسه نام عمومی گروه بسیار بزرگی از خزندگان است که از نزدیک به ۵۶۰۰ گونه تشکیل می‌شوند. مارمولک‌ها در سرتاسر کرهٔ زمین بجز قطب جنوب و قطب شمال پراکنده شده‌اند. اکثر مارمولک‌ها چهار […]

نماد اردک در دفینه یابی و گنج یابی

نماد اردک در دفینه یابی و گنج یابی مرغابی یا اردک نامی است که معمولاً برای تعدادی از گونه‌های مرغابی سانان در خانوادهٔ اردکیان به کار می‌رود. مرغابی‌ها به چندین زیرخانواده تقسیم می‌شوند. مرغابی‌ها اغلب پرندگان آبی هستند که بیشترشان کوچک‌تر از هم‌خانواده‌های غاز و قو هستند. مرغابی‌ها هم در آب دریا و هم در آب شیرین زندگی می‌کنند.مرغابی پرنده‌ایست تخم‌گذار که بیشتر در آب زندگی […]

نماد تبر در دفینه یابی

نماد تبر در دفینه یابی و گنج یابی

نماد تبر در دفینه یابی و گنج یابی تَبَر ابزاری است از آهن با دسته چوبی یا آهنی که با آن چوب را می‌شکافند و خرد می‌کنند. از نوعی تبر به نام تبر یخ نیز برای صعود از آبشارهای یخی یا یخچال‌های طبیعی استفاده می‌شود. انسان چندین هزاره‌ است که از تبر برای قطع درختان، خرد کردن و شکل دادن چوب، به عنوان […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید